فراخوان جشنواره ملی سرزمین نور

۱. دبیرخانه مرکزی (تهران): چنانچه آثارتان را برای دبیرخانه مرکزی ارسال نمایید، بدون شک در سطح استانی داوری نخواهید شد. اما اگر اثر شما از طریق استانتان به ما برسد، ممکن است در سطح استانی نیز مورد تقدیر قرار بگیرید. با این حال اگر خواستید آثارتان را مستقیماً برای ما بفرستید، میتوانید از طریق سایت جشنواره SARZAMINENOOR.IR و یا نشانی پستی ارسال نمایید.

متن ادبی

محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. اما هر مطلب حداکثر تا ۵صفحه تایپ شده یا به صورت دست نویس خوانا، برروی یک طرف صفحه کاغذ سفید نوشته شود. فقط متن های ادبی مرتبط با موضوعات جشنواره مورد بررسی قرار می گیرد. رعایت معیارهای متن ادبی از قبیل روان خوانی، حس برانگیزی عاطفه، نگاه نو، مانایی در ذهن ، امید بخشی، تحرک آفرینی و … الزامی است.

دل نوشته

محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

اما هر مطلب حداکثر تا ۵ صفحه تایپ شده یا به صورت دست نویس خوانا، بر روی یک طرف صفحه کاغذ نوشته شود.

فقط دلنوشتههای مرتبط با موضوعات جشنواره مورد بررسی قرار می گیرد.

* توجه کنید که بین متن ادبی و دلنوشته فرق هایی هست. سال گذشته، بخش های متن ادبی و دلنوشته، با همدیگر داوری می شد و در واقع یک بخش واحد محسوب می شدند. اما امسال بنا به تفاوت های عمده ای که در این دو نوع اثر وجود دارد، از هم دیگر تفکیک شده اند. مهم تفاوت شان این است که دلنوشته خیلی ساده و صمیمی و بیشتر شبیه درد دل و نامه است. اما متن ادبی کمی شاعرانه تر و ادبی تر است. متن ادبی همان حرفهایی که با احساسات شاعرانه و تعابیر هنری نوشته می شود. ساده تر بگوییم. متن ادبی همان چیزی است که خیلی ها به آن «دکلمه» می گویند. شبیه به شعر است. اما به نثر نوشته می شود. می تواند خطاب به کوه های سرزمین مان باشد. یا مثلاً رودهای جاری یا خاکریزهای پابرجا و استوار.

خاطره نویسی

محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. اما هر مطلب حداکثر تا۱۰ صفحه تایپ شده یا به صورت دست نویس خوانا، برروی یک طرف صفحه کاغذ سفید نوشته شود. فقط خاطرات مرتبط باموضوعات جشنواره موردبررسی قرار می گیرد.

رعایت معیارهای خاطره نویسی مانند موضوع (تازگی، نگاه نو، نقل قول مستقیم، وحدت موضوع و …) و پرداخت (نثر، فضاسازی، شخصیت پردازی و…) الزامی است.

عکس

  • (عکس تلفن همراه یا دوربینهای غیر حرفه ای):
  • هر شرکت کننده مجاز است حداکثر ۶ قطعه عکس از آثار خود را در این جشنواره شرکت دهد.
  • آثار ارسالی می‏توانند آنالوگ، دیجیتال، سیاه و سفید و یا رنگی باشند.

فیلم

  • (فیلم تلفن همراه یا دوربینهای غیر حرفهای):
  • محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. اما نباید دارای تدوین حرفهای کامپیوتری باشد. تمامی فرایند ویرایش و Edit از طریق تلفن همراه صورت پذیرد. آثار ارسالی میبایست در قالب لوح فشرده (سیدی یا دیویدی) باشد و یا از طریق سایت برای ما ارسال شود..

چند نکته:

۱. اسمش را گذاشته ایم «کاروان»، چون ویژه آنهایی است که یا با دانشگاهشان، یا با بچه های مدرسه شان و یا با بچه محل هایشان و در مجموع راهی مناطق راهیان نور و دفاع مقدس می شوند. و «مردمی» گذاشته ایم، تا نشان بدهیم برای این بخش از جشنواره، لازم نیست خیلی قلنبه و سلنبه حرف بزنید یا آثار عجیب و غریبی از خودتان به جا بگذارید. با زبان خودتان و از سادگی و صداقت خودتان بهره ببرید. به همان صداقت و سادگی مردم کوچه و خیابان. نگران این نباشید که اثرتان زیبا نباشد. هر اثری زیبایی های خاص خودش را دارد. این بخش هم دسته بندی گروه سنی دارد و هم دسته بندی قالب اثری که خلق می کنید.

دسته بندی قالب اثر: بخش ادبی (شامل متن ادبی، دلنوشته و خاطره)    بخش تلفن همراه  (شامل فیلم موبایل و عکس موبایل)


۲. در این بخش، رقیب های شما، هم سن و سال های شما هستند و بی شک، اثر شما با آنها سنجیده خواهد شد. هر چند هیچ جشنواره ای نخواهد توانست، ارزش واقعی اثر شما را بسنجد و هر اثری به خودی خود باارزش و قابل احترام است. خصوصاً اگر درباره ی شهدا باشد.

دسته بندی سنی: نوجوان (کمتر از ۲۰ سال) جوان (۲۰ تا ۳۰ سال) بزرگسال (۳۰ سال به بالا)

یادمان باشد که معیار سنجش سن، اردی بهشت ماه ۱۳۹۴ می باشد. پس حواسمان باشد اشتباه حساب و کتاب نکنیم.

۳. دبیرخانه این بخش آثار را در دو سطح استانی و کشوری ارزیابی خواهد کرد. بدین معنی که تمامی آثار از سراسر هر استان جمع آوری شده و در دبیرخانه استانی، ثبت، دسته بندی و داوری می شود. پس از اعلام نتایج، هر استان به طور مستقل برگزیده های خود را در برنامه ای خاص، مورد تقدیر قرار خواهد داد. سپس آثار برگزیده هر استان، به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال می شود و مجدداً مورد ارزیابی قرار می گیرد و در اختتامیه ای که هر سال برگزار می شود، برگزیدگان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت. بنابراین شما باید آثارتان را به نشانی دبیرخانه استانی که در پایین همین برگه آمده ارسال نمایید.

۴. یک توضیح دوستانه: اگر دوست دارید شعر بنویسید و یا داستان، اما هنوز قواعد و اصول آن را به درستی نمی دانید هیچ اشکالی ندارد. می توانید به جای شعر، متن ادبی بنویسید و به جای داستان هم خاطره بنویسید.

 

فرم ثبت نام جشنواره ملی سرزمین نور